MENÜ

Prémium szolgáltatások!

Betűvadász - Terítéken a nyelv! - Szókincsfejlesztő kártyajáték

 

A Betűvadász – Terítéken a nyelv! kártyajáték egyszerre szókincsfejlesztő és nyelvtanítást elősegítő játék. Ezt azok a nyelvtanárok mondták, akik elkezdték felvásárolni a kártyajátékot, amiről kezdetben nem is tudtunk. A játékboltosok szóltak, hogy nagyon fogy a játék. Jól esett, mit mondjak…

 

Most azonban eljött az ideje, hogy egy kicsit megváltoztassuk a játék küllemét és a lapkiosztást. Ebből fakadóan változni fog egy kicsit a játékszabály, amit most olvashattok lent, de csak a lapkiosztás részek, szóval semmi lényeges!

 

Szóval, megjelenik a magyar betűkészlettel újra, aztán kis idő múlva angol betűkészlettel is. Aztán majd megjelenik német és spanyol betűkiosztással is. Remélem, már várjátok, mert mi már nagyon!

 

Amíg megérkezik, játsszatok a régi paklival, ahogy eddig is és olvassátok el a mostani játékszabályt, hátha eddig nem ismertétek helyesen a játékot! smile

 

A játék célja


Legalább 3 betűs értelmes szavak, vagy az összes - kézben lévő - lapból értelmes mondat gyűjtése, lerakása. Bármelyik betűt ábrázoló lap egymás mellé tehető, amennyiben az értelmes szót képez.

 

A játék menete


12-12 lapot osztunk minden játékosnak és az osztás végén egyet felütünk. A játékosok minden körben húznak és dobnak egyet. Az első körben bármelyik játékos felveheti az előző játékos által dobott lapot kötelezettség nélkül, a továbbiakban csak akkor vehet fel bárki lapot a dobottakból, ha le tudja rakni a kezében lévő lapokból, értelmes szó, vagy mondat elemeként. Minden körben mindenki húz és dob egyet. Csak abban az esetben nem kell dobni, ha a játékos lerak.

 

Az első lerakásnál a lerakott lapok összegének minimum 30-nak kell lennie. Ezután bármikor lerakhat a játékos. Az nyer, aki leghamarabb lerakja az összes, kezében lévő kártyalapot, azokból értelmes szavakat, mondatot képezve. Ha egy játékos komplett mondatot tud kirakni a kezében lévő betűkből és ehhez szüksége van az osztás után felütött lapra, abban az esetben azt felveheti. Akkor tekintünk egy mondatot komplettnek, ha írásjelet is tartalmaz. Ha valaki már lerakott minimum 30 pontértékű lapot, az már nem veheti fel az osztás után felütött lapot.


Alapjátéknál a már lerakott szavakat ki lehet egészíteni betűkkel, amennyiben a szó úgy is értelmes marad. Haladó játéknál a lerakott szavakat tetszés szerint lehet változtatni, de minden esetben értelmes szavaknak kell maradniuk a variánsoknak.


Haladó játéknál a játékosok csak húznak, ám nem dobnak. Amennyiben valaki már lerakott 45 pontértékű lapot, és ő következik a játékban, nem kell húznia, ha a kezében lévő lapok közül bármelyiket le tudja rakni úgy, hogy az általa lerakott betű értelmes szót képez a kiegészített, vagy átvariált szóval együtt.


Amennyiben valaki lerakta a kezében lévő összes kártyalapot, abban az esetben a parti véget ér és a játékosok felírják pontszámaikat.


A győztes játékos a lerakott összes lap pontértékének megfelelő pontot kap, a többiek a kezükben lévő lapok pontértékének megfelelő pontot levonják addigi teljesítményükből.
Az nyer, akinek az 5. parti végén a legtöbb pontja lesz.


A joker pontértéke annyi, amilyen betűt helyettesít. Ha a joker valakinek a kezében marad, az 50 ponttal csökkenti a játékos teljesítményét.


A pakliban lévő két jokert bármelyik betű, vagy írásjel helyettesítésére fel lehet használni.

 

Olvassa el a játékról írt recenziót! 

A Stüszivadásztól a Betűvadászig

 

Asztali nézet